Platynotypia i palladotypia

Platynotypia i palladotypia to techniki żelazowe, podobnie, jak cyjanotypia, wykorzystujące światłoczułość soli żelaza. Tyle tylko, że w ich przypadku obraz tworzony jest z metali szlachetnych, odpowiednio platyny lub palladu.

Są to techniki siostrzane, różniące się niemal wyłącznie zastosowaną solą, przy czym możemy też zdecydować się na ich połączenie i użycie mieszanki soli palladu i platyny oraz kolorem uzyskanej odbitki. Zdjęcia wykonane za pomocą czystych soli platyny mają tonację chłodną, a palladu tonację ciepłą.

W celu wykonania odbitki, odpowiednio dobrany papier pokrywamy roztworem soli żelaza i platyny/palladu, suszymy, naświetlamy i wywołujemy, a następnie oczyszczamy z pozostałości soli światłoczułych (odpowiednik utrwalenia). Prawidłowo wykonane odbitki mają niezwykłą, sięgającą kilkuset lat trwałość i charakteryzują się fantastyczną skalą tonalną. Niestety, jest to technika wymagająca bardzo dużej dokładności oraz użycia odpowiedniego papieru, ponieważ nie wszystkie jego rodzaje do są dla tej techniki właściwe.

Odbitki platynowe czy palladowe są często uszlachetniane na przykład dodatkową warstwą gumy dwuchromianowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Current day month ye@r *