O czym jest ta strona? Najkrócej o fotografii oczywiście, ale o fotografii nieco innej niż ta, która króluje w internecie, czasopismach, również tych fotograficznych. Photoshop i czysta fotografia cyfrowa mają tu zakaz wstępu, a strona poświęcona jest technikom szlachetnym i historycznym.  I tym i tym; ważne by nie była to czysta cyfra, która otacza nas zewsząd, pstrykologia komórkowa, ale prace wykonane ręcznie, najchętniej w technikach wymagających samodzielnego wykonania materiału światłoczułego. Ciemniowcy, maniacy powiększania też są mile widziani jeśli tylko nie uważają, że największą zaletą ich zdjęć jest kiepska jakość skan. Kryterium jest tylko jedno; finalna praca nie może być wydrukiem, odbitką z labu czy plikiem cyfrowym – musi to być ręcznie wykonane zdjęcie; ambrotyp, guma, baryt czy jakakolwiek inna manualna technika.

Strona ta ma swoje jasne i wyraźne cele. Piszę o nich bo chcę zaprosić wszystkich do jej współtworzenia, do udziału z tymi celami zgodnego.

1. nauka, propagowanie technik historycznych i szlachetnych – wszyscy wiemy jak ciężko znaleźć rzetelne materiały na temat Technik, jak ciężko też znaleźć pomoc i poradę. Będę w miarę moich możliwości i umiejętności umieszczał tu porady, tutoriale i opisy, ale serdecznie zapraszam wszystkich do współudziału.

2. miejsce spotkań – mieszkamy w różnych miejscach kraju, a często i świata. Nie wiemy o sobie, nie mamy ze sobą kontaktu, wydaje nam się, że jesteśmy sami. Chciałbym by na tej stronie znalazły się profile, galerie i linki do stron jak największej ilości osób zajmujących się fotografią historyczną

3. wymiana doświadczeń, inspiracji – nic tak nie pomaga jak kontakt z innymi i wymiana doświadczeń. Zapraszam serdecznie do pisania komentarzy, artykułów, dzielenia się doświadczeniami, zadawania pytań i odpowiadania na nie.