Odbitka pigmentowa

Odbitka pigmentowa (nie mylić z wydrukiem pigmentowym), to jedna z najważniejszych technik chromianowych, w Polsce często określana mianem techniki szlachetnej. W literaturze anglojęzycznej często bywa też określana nazwą autotype od nazwy firmy produkującej papiery pigmentowe.

W technice tej wykorzystujemy papier pokryty zawierającą pigment żelatyną, który uczulamy roztworem dwuchromianu potasu lub amonu. Naświetlony papier zamaczamy, a następnie powstały w wyniku naświetlenia obraz przenosimy na odpowiednio przygotowane finalne podłoże i wywołujemy w ciepłej wodzie. Podobnie, jak pozostałe techniki chromianowe, odbitka pigmentowa gwarantuje niezrównaną trwałość obraz sięgającą kilkuset lat, inaczej jednak od większości, pozwala ona na uzyskanie obrazów o idealnie ostrych szczegółach, nie różniących się pod tym względem od wydruków fotograficznych. Większość odbitek pigmentowych jest czarno-biała bądź brązowa, jednak mogą one mieć właściwie dowolny kolor, zależny od barwy wybranego pigmentu. Możliwym jest również tworzenie wielowarstwowych odbitek barwnych.

Dla zainteresowanych, krótki film o technice pigmentowej: https://youtu.be/zHtioXBVEZE

Podręcznik poświęcony technice pigmentowej można nabyć tutaj: http://szlachetnafotografia.com/odbitka-pigmentowa-przewodnik-praktyczny/

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Current day month ye@r *