Cyjanotypia

Najstarsza technika żelazowa i jedna z najstarszych technik fotograficznych w ogóle, chociaż pierwotnie wymyślona była przede wszystkim jako technika do luksografii i kopiowania. Z resztą to właśnie tu zrobiła największą karierę; niebieskie były i pierwsze publikowane zielniki i plany budynków czy schematy elektryczne. W dziedzinie kopiowania technika cyjanotypii była tak wszechobecna, że w języku angielskim schemat czy plan do dziś określany jest słowem blueprint, chociaż przecież of wielu lat techniki powielania są inne.

Inaczej niż w przypadku np. papieru solnego, technika ta wykorzystuje światłoczułość soli żelaza, nie srebra. Roztwór roboczy, który musimy nanieść na papier powstaje z połączenia roztworów cytrynianu amonowo-żelazowego i żelazicyjanku potasu, chociaż obecnie istnieją też receptury oparte na innych odczynnikach, a nawet receptura zawierająca tylko jeden, stosunkowo trwały, roztwór roboczy. Papier gotów jest do użycia zaraz po wyschnięciu, a po naświetleniu wywoływany jest zwykłą wodą.

Odbitki wykonane w technice cyjanotypii mają dość dobry kontrast i charakterystyczny niebieski kolor, który można stosunkowo łatwo zmienić za pomocą tonowania.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Current day month ye@r *