Papier solny

Papier solny to jedna z najstarszych, a jednocześnie też najpiękniejszych technik fotograficznych, dodatkowo stosunkowo prosta do wykonania.

Jak sama nazwa wskazuje, w technice tej wykorzystujemy sól, najczęściej sól kuchenną, chociaż można ją oczywiście zastąpić innymi chlorkami, którą pokrywamy lub nasączamy papier. Tak przygotowane podłoże pokrywamy następnie roztworem azotanu srebra, który wchodząc w reakcję z solą tworzy na powierzchni papieru nierozpuszczalny i, co ważniejsze, światłoczuły chlorek srebra. Po wysuszeniu papier gotów jest do naświetlania.

Papier solny należy do grupy technik określanych jako POP, czyli takich, w których obraz widoczny jest bezpośrednio po naświetleniu i w standardowej obróbce ulega jedynie nieznacznym zmianom. Można jednak potraktować go podobnie jak współczesne materiały fotograficzne i użyć wywoływacza, zwiększając tym samym jego czułość.

Papier solny poddany podstawowej obróbce charakteryzuje się piękną brązową tonacją i stosunkowo niskim kontrastem, sprawdza się znakomicie zarówno przy fotografowaniu ludzi, jak i krajobrazów. Podobnie do innych technik srebrowych daje się tonować, co pozwala na uzyskanie szerokiej gamy barw finalnej odbitki.

Zdjęcia wykonane w tej technice są stosunkowo trwałe, wystarczy jedynie wspomnieć, że do dzisiaj istnieją oryginalne fotografie autorstwa Talbota, powstałe w pierwszej połowie 19tego wieku, a więc ponad 150 lat temu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Current day month ye@r *