Technika olejna (olejowa)

Technika olejna, lub jak kto woli olejowa to jedna z najpiękniejszych i najważniejszych technik chromianowych. Jest to jedna z tak zwanych technik szlachetnych, manipulacyjnych, w których obraz tworzony jest ręcznie za pomocą nanoszonej na przykład pędzelkiem farny drukarskiej. Dzięki temu autor zdjęcia ma nieograniczone niemal możliwości manipulowania obrazem, a idealne powtórzenie raz wykonanej odbitki jest prawie niemożliwe.

W technice olejnej pierwszym etapem jest naświetlenie odpowiednio przygotowanego i uczulonego dwuchromianem potasu lub amonu papieru. Po naświetleniu papier jest dokładnie płukany tak, by całkowici usunąć pochodzące z dwuchromianu żółtawe zabarwienie. Na tym etapie obraz widoczny jest jedynie jako subtelna płaskorzeźba na powierzchni papieru, na którą następnie nanosimy ręcznie farbę drukarską.

Większość zdjęć wykonanych w technice olejnej jest monochromatyczna, chociaż możliwe jest użycie farb barwnych, które, mieszając się na papierze dadzą zupełnie niepowtarzalne efekty.

Technikami pokrewnymi dla oleju są bromolej oraz przetłok olejowy.

Jeśli chcecie zobaczyć więcej zdjęć wykonanych w tej technice, zapraszam: https://vimeo.com/149867990

Osoby pragnące poznać tą magiczną technikę zapraszam tutaj: http://warsztatyfotografii.com/?p=1303

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Current day month ye@r *