Określanie czasu utrwalania

Wszyscy producenci utrwalaczy podają czasy utrwalania rekomendowane dla poszczególnych materiałów. Musimy jednak pamiętać, że zawsze są to jedynie czasy orientacyjne, uznane przez producenta za bezpieczne; wynika to z tego prostego powodu, że efektywność pracy utrwalacza spada wraz z jego zużyciem. Dlatego też często podawane rekomendacje to tak zwane czasy bezpieczne; gwarantujące pełne utrwalenie materiału nawet w dość już mocno spracowanym utrwalaczu.

Jest to rozwiązanie obarczone wieloma wadami, przede wszystkim w odniesieniu do negatywu. Zbyt długi czas utrwalania nie spowoduje oczywiście takich szkód, jak czas zbyt krótki, ale może doprowadzić do ‚wyżarcia’ szczegółów w najgłębszych cieniach (którym odpowiadają najjaśniejsze partie obrazu). W przypadku negatywu jest to oczywiście strata nieodwracalna.

Dlatego też dobrze jest poświęcić chwilę na samodzielne wyznaczenie właściwego czasu utrwalania dla używanego materiału. Nie wymaga to ani nakładów finansowych ani specjalnego wysiłku.

Po załadowaniu filmu do koreksu zawsze pozostają nam fragmenty filmu, które w czasie ładowania odcięliśmy; może to być rozbiegówka albo końcówka filmu zamocowana w kasecie.

Taki zbędny kawałek zaświetlonego filmu należy, przy normalnym świetle, wrzucić do używanego utrwalacza i zmierzyć czas, w którym stanie się on całkowicie przejrzysty. Utrwalając później film należy czas ten podwoić; czyli jeśli film uległ pełnemu sklarowaniu po upływie minuty, właściwy czas utrwalenia wynosi 2 minuty.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Current day month ye@r *