Pigment – kolejna technika na naszej stronie

Nadszedł czas by naszą stronę wzbogacić o kolejną technikę; pigment. Oczywiście materiały do pracy w tej technice pojawią się wkrótce w ofercie Szlachetnej Fotografii.

Na początek, kilka słów na temat samej techniki, tudzież wyjaśnienie, czemu akurat na nią zdecydowałem się jako kolejną.

Przede wszystkim pigment to jedna z prawdziwych technik szlachetnych, opartych na światłoczułości soli chromu, a więc zbliżona do gumy dwuchromianowej, a zupełnie odmienna od bardziej mechanicznych technik jak papier solny czy albumina. Jest to technika pozwalająca na tworzenie obrazów o niezwykłej trwałości dając jednocześnie odwzorowanie szczegółów o wiele lepsze niż guma; co oczywiście nie zawsze będzie zaletą.

Pigment daje możliwość tworzenia zdjęć na niezliczonej ilości powierzchni; od papieru przez tkaniny po szkło. Mamy też niemal niespotykane możliwości manipulowania kontrastem czy kolorem, szczególnie, jeśli zdecydujemy się na transfer wielokrotny.

No i oczywiście rzecz najważniejsza; powstałe odbitki mają wygląd wręcz magiczny, niestety niemożliwy do ukazania w formie skanu

Dla zainteresowanych, krótki film poświęcony technice pigmentowej: https://youtu.be/zHtioXBVEZE

Podręcznik poświęcony technice pigmentowej można nabyć tutaj: http://szlachetnafotografia.com/odbitka-pigmentowa-przewodnik-praktyczny/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Current day month ye@r *