Fotografia analogowa w Technikach Szlachetnych

Fotografia analogowa, rozumiana jako zdjęcia wykonywane na kliszy fotograficznej, potem powiększane w ciemni lub odbijane w labie fotograficznym przez lata stanowiła dominujący rodzaj fotografii, tak, jak dzisiaj fotografia cyfrowa. Na pewien sposób tez zastąpiła ona techniki historyczne czy szlachetne, którym przede wszystkim poświęcony jest ten blog.

Od tego czasu minęło jednak wiele lat i fotografia analogowa ustąpiła z kolei miejsca cyfrze stając się taką samą niszową i poniekąd magiczną dziedziną fotografii, jak wspomniane już techniki historyczne. Liczne pytania, z którymi spotykamy się na co dzień w Szlachetnej Fotografii dowodzą, że informacje i porady z nią związane są równie potrzebne jak te poświęcone gumie dwuchromianowej czy papierowi solnemu.

Dodatkowo, negatyw analogowy, szczególnie ten wykonany w kamerze wielkoformatowej, jest nadal niemal niezastąpiony w wielu technikach historycznych, a jego obróbka jest praktycznie identyczna z pracą z samodzielnie wykonanymi płytami szklanymi pokrytymi emulsją.

Dlatego też postanowiliśmy uzupełnić nasz blog o dodatkowy dział poświęcony właśnie podstawom pracy z materiałami srebrowymi. Zapraszamy do lektury

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Current day month ye@r *