Cyjanotypia nie musi być niebieska

Cyjanotypia wcale nie musi być niebieska. Jednym sposobem na zmianę jej koloru jest zastosowanie jednego z przeznaczonych do techniki cyjanotypii tonerów oferowanych przez Szlachetną Fotografię (www.szlachetnafotografia.com).

Rozwiązaniem pośrednim i nieco (chociaż wbrew pozorom tylko nieco) tańszym, jest tonowanie odbitki w bardzo mocnym roztworze herbaty (całą paczkę czarnej herbaty zaparzamy w jednej, maksymalnie dwóch szklankach wody. Po schłodzeniu w roztworze tym tonujemy nasze cyjanotypie. Zazwyczaj lepsze efekty udaje się uzyskać jeśli najpierw pozwolimy odbitce wyschnąć i utlenić się przez powiedzmy 24 godziny, a następnie ponownie zamoczymy w wodzie i umieścimy w tonerze.

Rozwiązanie to pozwala na zmianę koloru odbitki przy stosunkowo niskich kosztach (tania herbata również sprawdza się całkiem nieźle). Niestety, rozwiązanie to ma również swoje wady. Przede wszystkim herbata powoduje dość znaczne zabarwienie papieru, czyli utratę najwyższych świateł na zdjęciu i ogólne ściemnienie odbitki, któremu niestety nie możemy zapobiec przygotowując odbitkę niedoświetloną. Kolejną wadą jest długi czas tonowanie. Niestety, również trwałość ‚naparu’ nie jest zbyt duża.

Niemniej jednak jest to rozwiązanie warte zapamiętania, szczególnie, jeśli akurat nie dysponujemy tonerem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Current day month ye@r *