Cyjanotypia nie musi być niebieska – toner czarno-bakłażanowy

Dla większości z nas cyjanotypia kojarzy się z charakterystycznym niebieskim kolorem. Wbrew powszechnemu przekonaniu, wcale nie musi tak być; mamy do dyspozycji liczne metody jej tonowania. Jedną z ciekawszych jest zastosowanie tonera pozwalającego na zmianę barwy odbitki na czarno/bakłażanową.

Odbitka przeznaczona do tonowania powinna być prześwietlona, mniej więcej dwukrotnie. Odbitka powinna zostać dokładnie wypłukana, wysuszona, a następnie należy jej pozwolić na naturalne utlenienie przez co najmniej 24 godziny.

Przed tonowaniem odbitkę należy ponownie zamoczyć.

Pierwszym etapem jest odbielenie zdjęcia w roztworze odbielacza. Im silnie odbitkę odbielimy, tym silniejsze będzie późniejsze działanie roztworu tonującego; pamiętając o tym możemy na osiągać przeróżne efekty barwne. Jeśli zależy nam na subtelnym efekcie odbitkę zanurzamy na moment w roztworze odbielacza, a następnie przenosimy do czystej wody. Proces ten powtarzamy do chwili osiągnięcia zadowalających rezultatów.

Odbieloną odbitkę dokładnie płuczemy w bieżącej wodzie przez ok 10-15 minut. Wypłukaną odbitkę przenosimy do roztworu tonującego, gdzie powinna ona pozostać do uzyskania oczekiwanego zabarwienia. Zbyt długie tonowanie odbitki może spowodować zabarwienie papierowego podłoża i utratę kontrastu zdjęcia oraz najjaśniejszych jego partii.
Po zakończeniu tonowania zdjęcie należy dokładnie wypłukać przez ok 15 minut.

Roztwór odbielacza możemy również wykorzystać do rozjaśniania prześwietlonych odbitek.

Tonując odbitki warto też eksperymentować łamiąc zasady. Można na przykład spróbować tonowania zdjęć bezpośrednio po ich wypłukaniu lub różnych poziomów odbielenia zdjęcia przed tonowaniem.

W każdym jednak przypadku należy pamiętać o dokładnym płukaniu odbitki gdyż pominięcie tego etapu będzie miało radykalny wpływ na jej trwałość

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Current day month ye@r *