Aby kolodion się nie odklejał

Wielu z nas z pewnością pamięta piękne zdjęcia, ambrotypy lub negatywy kolodionowe, które spłynęły nam w czasie obróbki. Niewiele rzeczy równie frustruje jak wywołane i utrwalone zdjęcie, zdjęcie, które już zobaczyliśmy i o którym wiemy, że jest świetne, spływające z płyty w czasie płukania. I to mimo tego, że starannie płytę czyściliśmy i jesteśmy pewni, że nie było na niej zanieczyszczeń.

Jednym ze sposobów uniknięcia podobnych przykrości jest pokrycie płyty specjalną mieszaniną poprawiającą przyleganie kolodionu. Receptur jest kilka, poniżej podaję jedną, stosunkowo prostą, a bardzo skuteczną

Składniki:

500ml wody demineralizowanej

5 gram albuminy w proszku

1cm sześcienny wody amoniakalnej.

Albuminę rozpuszczamy w wodzie, następnie dolewamy centymetr wody amoniakalnej. Całość mieszamy, usuwamy z powierzchni pianę. Tak powstały roztwór wcieramy (np wacikiem) w powierzchnię płyty uważając by nie powstały na niej pęcherzyki powietrza oraz by nie pozostawić włosków/paprochów. Płyty dokładnie suszymy w miejscu wolnym od kurzu.

Dalej postępujemy dokładnie tak samo, jak płyty bez warstwy ochronnej. Z tą drobną różnicą, że kolodion będzie trzymał się o wiele lepiej, i będziemy musieli być bardzo nieostrożnymi by go uszkodzić w czasie obróbki.

Odpowiednie przygotowanie płyty bardzo pomaga przy ambrotypie i jest absolutnie niezbędna gdy chcemy przygotować suchy negatyw kolodionowy – przecież w tym wypadku nie tylko będziemy mieli do czynienia z dłuższą obróbką, ale przede wszystkim będziemy musieli płyty suszyć, a następnie ponownie moczyć

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Current day month ye@r *