Ambrotypia – Przewodnik praktyczny

Mamy przyjemność zaprezentować pierwszy wydany w języku polskim wyczerpujący przewodnik praktyczny po technice ambrotypii; efekt wieloletnich doświadczeń Radosława Brzozowskiego.

Ambrotypia- Przewodnik praktyczny omawia wszystkie zagadnienia wiążące się z tworzeniem ambrotypów kolodionowych. Poszczególne rozdziały wyjaśniają kwestie takie jak dobór właściwego sprzętu, wyposażenie pracowni i studia kolodionowego, niezbędne odczynniki i osprzęt. Sam proces kolodionowy przedstawiony jest w sposób praktyczny, krok po kroku, począwszy od jodowania kolodionu poprzez oblew płyty, jej uczulenie, wywołanie aż po utrwalenie. Każdemu z etapów towarzyszą receptury wszystkich roztworów roboczych wraz z instrukcjami ich przygotowania i wykorzystania. Zrozumienie poszczególnych etapów procesu ułatwiają dziesiątki ilustracji; zdjęć i rycin. Dla większość etapów omówione są liczne rozwiązania alternatywne tak, jak ma to miejsce w przypadku utrwalania kolodionów, gdzie autor przedstawia aż pięć różnych utrwalaczy. Podobnie rzecz ma się z samymi recepturami kolodionowymi.

Nie zabrakło także przepisów na werniksy kolodionowe i dokładnych instrukcji dotyczących werniksowania i prezentacji ambrotypów, w tym czernienia płyt szklanych i alternatywnych metod zabezpieczania powierzchni obrazu. Odrębne rozdziały poświęcone zostały pracy w plenerze, i, co po raz pierwszy, ręcznemu barwieniu ambrotypów oraz typowym problemom mogący powstać w czasie pracy w tej magicznej technice. Co oczywiste, nie zabrakło też krótkiego wstępu historycznego, ani szczegółowych informacji o wszystkich wykorzystywanych materiałach.

Przewodnik przeznaczony jest zarówno dla osób, które dopiero chcą rozpocząć przygodę z ambrotypią, jak i dla tych, którzy z techniką mokrego kolodionu już się zetknęli, lecz chcą wiadomości poszerzyć czy usystematyzować.

Książka ukaże się 5 września b.r. nakładem Wydawnictwa Szlachetna Fotografia. Od chwili obecnej publikacja dostępna jest w przedsprzedaży. Wszystkie książki zakupione w przedsprzedaży zostaną wysłane bez kosztów wysyłki. Zapraszamy do odwiedzenia naszego sklepu: www.szlachetnafotografia.com.

Książkę Ambrotypia – Przewodnik praktyczny można zakupić tu: http://szlachetnafotografia.com/ambrotypia-przewodnik-praktyczny/

ambrotyp ręcznie barwiony-hand coloured ambrotype ambrotyp-ambrotype-kolodion-wetplate01 ambrotyp-ambrotype-kolodion-wetplate04

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Current day month ye@r *