Technika pigmentu – jak to działa

Pigment (ang. carbon transfer) to specyficzna technika. Chyba jedyna, w której finalny obraz nie znajduje się na papierze, który naświetlamy lecz jest przenoszony na inny arkusz. Ale, po kolei.

Pierwszym etapem przy przygotowywaniu zdjęcia w tej technice jest naświetlenie uczulonego wcześniej w roztworze dwuchromianu potasu lub amonu papieru pigmentowego. Najprościej mówiąc, jest to papier pokryty grubą warstwą żelatyny, w której znajduje się pigment. Najłatwiej użyć tu czerni lampowej, ale może to być niemal każdy inny pigment, który można rozprowadzić w roztworze wodnym, na przykład tempera. W wyniku naświetlenia, uczulona żelatyna staje się nierozpuszczalna, podobnie, jak ma to miejsce w przypadku gumy dwuchromianowej. Niestety, ponieważ warstwa zabarwionej żelatyny jest gruba, światło nie dociera do jej spodu, a naświetlony obraz znajduje się na warstwie żelatyny, która nie została zgarbowana, a więc jest nadal rozpuszczalna. Jeśli w tym momencie rozpoczniemy wywołanie zdjęcia, obraz po prostu spłynie.

technika pigmentu - jak to działa

Dlatego też konieczne jest przyklejenie obrazu pigmentowego do finalnego podłoża (wykonywane w zimnej kąpieli), dzięki czemu zaczyna on przylegać bezpośrednio do papieru. Jeśli teraz odkleimy ( w ciepłej wodzie) podłoże papieru pigmentowego, możemy zmyć warstwę nienaświetlonej żelatyny, odkrywając tym samym obraz. Obraz o jakość wręcz magicznej.

Miłej zabawy

Dla zainteresowanych, krótki film poświęcony technice pigmentowej: https://youtu.be/zHtioXBVEZE

Podręcznik poświęcony technice pigmentowej można nabyć tutaj: http://szlachetnafotografia.com/odbitka-pigmentowa-przewodnik-praktyczny/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Current day month ye@r *