Uczulanie papieru pigmentowego

Najprostszym sposobem na uczulenie papieru pigmentowego jest zanurzenie go w roztworze dwuchromianu potasu lub dwuchromianu amonu na 1-4 minuty. Czas uczulania jak i stężenie roztworu uczulającego będą zależeć od oczekiwanych rezultatów.

Uczulając papier w ten sposób mamy niemal pewność, że cała jego powierzchnia będzie uczulona równomiernie. Niestety będziemy też musieli poczekać kilka godzin aż uczulony papier wyschnie i będzie nadawał się do dalszej pracy. Trudnym będzie również utrzymanie powtarzalności naszych ekspozycji.

 

Innym sposobem jest przygotowanie roztworu azotanu amonu rozpuszczonego w mieszance alkoholu i wody (pół na pół), a następnie uczulenie papieru przy pomocy pędzla. W tym celu przygotowujemy roztwór dwuchromianu amonu dwa razy mocniejszy od zamierzonego (na przykład 4%), a następnie mieszamy z równą ilością alkoholu (np 300ml roztworu dwuchromianu + 300ml alkoholu). W ten sposób uzyskujemy roztwór uczulający o stężeniu 2%. Roztwór ten można przechowywać.

Następnie rozpinamy papier pigmentowy na płaskiej, sztywnej powierzchni, odmierzoną porcję roztworu uczulającego wylewamy na jego środek i szybko, dokładnie rozprowadzamy za pomocą pędzelka gąbkowego przesuwając go po papierze we wszystkich kierunkach. Metoda ta ma tą podstawową zaletę, że zawsze korzystamy z roztworu o dokładnie takim stężeniu, jakiego użyć zamierzamy. Możemy też precyzyjnie odmierzyć jego ilość. Co najważniejsze jednak, alkohol szybko wysycha, dzięki czemu uczulony papier nadaje się do naświetlenia już po kilkudziesięciu minutach.

Zamierzając korzystać z tej właśnie metody uczulania papieru pigmentowego musimy jednak mieć świadomość, że wymaga ona sporej sprawy i wiąże się ze znacznym ryzykiem nierównomiernego uczulenia papieru lub uszkodzenia jego powierzchni.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Current day month ye@r *