Sposób na zablokowane światła w cyjanotypii

Oczywiście sytuacja idealna to taka, w której nasz negatyw jest tak dobry, że wystarczy potem skopiować go stykowo by mieć prawidłowo naświetlone światła i cienie. Niestety nie zawsze nam się to uda, czego efektem są cyjanotypie o przesadnie niebieskich światłach lub o zbyt jasnych cieniach.

Jednym ze sposobów rozwiązania tego problemu jest wykorzystanie odbielacza z tonera czarno-bakłażanowego Szlachetnej Fotografii  do ich rozjaśnienia;

Odbitkę płuczemy, suszymy i pozostawiamy na co najmniej 24 godziny do całkowitego utlenienia.Bezpośrednio przed rozpoczęciem dalszej obróbki odbitkę ponownie zamaczamy.

Odbielacz rozcieńczamy mniej więcej dwa razy bardziej niż jest to podane w przepisie – pozwoli to na spowolnienie jego działania. W tak przygotowanym odbielaczu odbitkę zanurzamy na 2-3 sekundy, a następnie przenosimy do kąpieli z czystej wody. Odbielanie będzie trwać jeszcze przez co najmniej kilkanaście sekund. Jeśli osiągnięte efekty są zadowalające, odbitkę płuczemy bardzo dokładnie, przez 15-20 minut pamiętając, że nie wypłukany odbielacz doprowadzi do jej zniszczenia. Jeśli uważamy, że światła należy odblokować bardziej, proces powtarzamy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Current day month ye@r *