Suszenie odbitek olejowych

Przygotowany do pracy w technice olejnej papier pokryty będzie jednostronnie grubą warstwą żelatyny, a to z kolei sprawia, że w czasie suszenia będzie się on kurczył i zwijał do środka, nie mówiąc oczywiście o tym, że wysuszona odbitka będzie bardzo sztywna. W przypadku wielu papierów i grubej warstwy żelatyny, procesy te będą na tyle intensywne, że de facto uniemożliwią oprawę, prezentację czy przechowywanie zdjęć, nie wspominając już o tym, że prostowany na siłę papier może się najzwyczajniej połamać. Ten sam problem pojawi się z resztą w przypadku bromoleju pokrytego przecież warstwą emulsji fotograficznej.

Najprostszym rozwiązaniem problemu jest zastosowanie rozwiązania znanego osobom korzystającym z papierów barytowych czyli suszenie ‚na szybie’. W tym celu gotową odbitkę kładziemy płasko na arkuszu szkła (obrazem ku górze), a następnie jej krawędzie przyklejamy paskami taśmy papierowej z klejem aktywowanym wodą w taki sposób by połowa szerokości paska nachodziła na zdjęcie, a połowa była przyklejona do szyby. W czasie schnięcia papieru pokrywający pasek klej zwiążę i uniemożliwi kurczenie się i zwijanie papieru. Po całkowitym wysuszeniu odbitki przecinamy taśmę wzdłuż krawędzi papieru. Tak wysuszone zdjęcie będzie idealnie płaskie i równe, doskonale przygotowane do oprawy i ekspozycji.

Susząc odbitki olejowe w opisane tu sposób należy pamiętać o kilku rzeczach:

1. zdjęć nie należy suszyć na gorąco ponieważ może to spowodować stopienie warstwy żelatyny i zniszczenie obrazu. Inaczej rzecz ma się w przypadku bromolejów, gdzie warstwa emulsyjna jest doskonale zgarbowana i podwyższenie temperatury nie powinno jej zaszkodzić.

2. odbitki olejowe schną wolno, nawet 24 godziny. Nie należy ich usuwać z szyby do całkowitego wyschnięcia.

3. tworząca obraz farba drukarska niejednokrotnie schnie jeszcze wolniej. Dlatego dobrze zdjęcia zostawić na szybie nawet kilka dni, do czasu całkowitego wyschnięcia farby. Jeśli zdejmujemy je szybciej, należy unikać dotykania powierzchni obrazu.

4. nawet idealnie wysuszone zdjęcie będzie po zdjęciu z szyby odkształcać się pod wpływem wilgoci zawartej w powietrzu. Innymi słowy, zdjęcia należy od razu oprawić w passe partout lub przechowywać na płasko, przełożone jedynie papierem ochronnym.

2 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Current day month ye@r *