Fotografia hybrydowa

Tak naprawdę fotografia hybrydowa to nic nowego; ilekroć robimy odbitki z pliku cyfrowego mamy do czynienia z pewnym rodzajem fotografii hybrydowej; zdjęcie powstaje jako plik cyfrowy, ale w pewnej chwili staje się odbitką czy wydrukiem, czyli przyjmuje postać analogową. Jednak możliwości fotografii hybrydowej nie kończą się na tak prostej operacji. Możemy do zapisu obrazu wykorzystać metody analogowe; czy to kliszę fotograficzną, czy papier (na przykład naświetlony w aparacie otworkowym), czy też wreszcie na przykład płytę kolodionową. Obraz taki możemy zeskanować, następnie poddać obróbce komputerowej i wykorzystać jako plik komputerowy. Możemy też posunąć się dalej i w oparciu o tak przygotowany plik wydrukować zdjęcie, na przykład za pomocą dobrej drukarki fotograficznej. Możemy skorzystać też z bardzo kosztownej naświetlarki cyfrowej i naświetlić zdjęcie na papierze barytowym tak, jak zrobilibyśmy pod powiększalnikiem. Wreszcie. możemy zaopatrzyć się w folię Pictorico i za pomocą drukarki atramentowej wydrukować negatyw przeznaczony do późniejszego kopiowania stykowego. Negatyw taki będzie świetnie nadawał się do pracy w praktycznie wszystkich technikach historycznych czy szlachetnych. Na podobnych zasadach będziemy mogli zamienić na negatyw plik cyfrowy.

Rozwiązanie takie pozwala nam na branie tego, co najlepsze z dwóch światów. Możemy korzystać z dowolnej, dostosowanej do potrzeb, formy zapisu. Możemy zrobić zdjęcie wielkim formatem wykorzystując jego genialną plastykę, możemy skorzystać z wielkiej rozpiętości tonalnej negatywu albo zrobić cyfrowego HDR, a następnie zdjęcie przekształcić na cyfrowy negatyw usuwając wcześniej cyfrowo jego niedoskonałości i wykonać w oparciu o niego na przykład platynotypię.

Oczywiście można tu dyskutować o kwestiach etycznych, są fotografowie, dla których tego typu rozwiązanie będzie niemożliwe do przyjęcia jako nie do końca prawdziwe; osobiście jednak uważam, że naszym celem jest stworzenie obrazu, który widzimy oczami wyobraźni; jeśli możemy to sobie ułatwić to może warto z takiego rozwiązania skorzystać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Current day month ye@r *