Mokry kolodion – czyszczenie szyby

Przy zdjęciach wykonywanych na szkle jego prawidłowe oczyszczenie ma kluczowe znaczenie. Źle wyczyszczona szyba w praktyce oznacza, że zdjęcia nam nie wyjdą – zamiast cieszyć się pięknym obrazem będziemy z frustracją patrzeć, jak nasze zdjęcie spływa z szybki

Najprostszym sposobem wyczyszczenia szyby jest użycie alkoholu izopropylowego. Niewielką jego ilość wylewamy na ręcznik papierowy (warto wybrać droższy ręcznik, który nie pozostawi na powierzchni czyszczonego szkła pyłków), a następnie energicznie szorujemy szybę. Szybkę wycieramy kawałkiem suchego ręcznika papierowego.

Rozwiązanie to sprawdza się w większości wypadków, jeśli jednak chcemy mieć całkowitą pewność, że szkło jest prawidłowo przygotowane, warto sięgnąć do drugiego sposobu.

Przygotowujemy rzadką pastę z niewielkiej ilości węglanu wapna rozrobionego w alkoholu z dodatkiem odrobiny wody. Trochę pasty wylewamy na szybkę, a następnie energicznie szorujemy jej powierzchnie korzystając z papierowego ręcznika lub np starej gazety (sam nie stosowałem, ale wg. innych praktyków sprawdza się dobrze). W czasie czyszczenia pasta wyschnie na powierzchni i większość z niej po prostu się wykruszy (pamiętajmy by czyścić szybki w miejscu, w którym rozsypany węglan można łatwo sprzątnąć). Resztę węglanu spłukujemy pod bieżącą wodą, a szybkę wycieramy do sucha czystym ręcznikiem papierowym. Następnie kończymy proces czyszczenia za pomocą alkoholu izopropylowego tak, jak opisałem powyżej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Current day month ye@r *