Mokry kolodion – czyszczenie szyby

Przy zdjęciach wykonywanych na szkle jego prawidłowe oczyszczenie ma kluczowe znaczenie. Źle wyczyszczona szyba w praktyce oznacza, że zdjęcia nam nie wyjdą – zamiast cieszyć się pięknym obrazem będziemy z frustracją patrzeć, jak nasze zdjęcie spływa z szybki

Najprostszym sposobem wyczyszczenia szyby jest użycie alkoholu izopropylowego. Niewielką jego ilość wylewamy na ręcznik papierowy (warto wybrać droższy ręcznik, który nie pozostawi na powierzchni czyszczonego szkła pyłków), a następnie energicznie szorujemy szybę. Szybkę wycieramy kawałkiem suchego ręcznika papierowego.

Rozwiązanie to sprawdza się w większości wypadków, jeśli jednak chcemy mieć całkowitą pewność, że szkło jest prawidłowo przygotowane, warto sięgnąć do drugiego sposobu.

Przygotowujemy rzadką pastę z niewielkiej ilości węglanu wapna rozrobionego w alkoholu z dodatkiem odrobiny wody. Trochę pasty wylewamy na szybkę, a następnie energicznie szorujemy jej powierzchnie korzystając z papierowego ręcznika lub np starej gazety (sam nie stosowałem, ale wg. innych praktyków sprawdza się dobrze). W czasie czyszczenia pasta wyschnie na powierzchni i większość z niej po prostu się wykruszy (pamiętajmy by czyścić szybki w miejscu, w którym rozsypany węglan można łatwo sprzątnąć). Resztę węglanu spłukujemy pod bieżącą wodą, a szybkę wycieramy do sucha czystym ręcznikiem papierowym. Następnie kończymy proces czyszczenia za pomocą alkoholu izopropylowego tak, jak opisałem powyżej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Current day month ye@r *