By papier pigmentowy się nie zwijał

Jednym z większych problemów przy przygotowaniu papieru pigmentowego, jest zapewnienie mu odpowiedniej elastyczności po wysuszeniu. Jest ona bardzo ważna, ponieważ sztywny i pozwijany papier będzie bardzo trudno prawidłowo uczulić, nie wspominając już o uzyskaniu pełnego przylegania do negatywu w czasie naświetlania.

Do dyspozycji mamy kilka sposobów zwiększenia elastyczności wysuszonego papieru;

1. zmiana podłoża. Najprostszym podłożem, na jakim możemy przygotować papier pigmentowy jest papier akwarelowy. Niestety, po nasączeniu żelatyną papier ten znacznie zyskuje na sztywności, podnosząc sztywność całości. Jakby tego było nie dość, w czasie suszenia, dodatki zwilżające żelatynę naturalnie przejdą w znacznej części do papieru, przez co ich działanie będzie znacznie słabsze. Lepszym rozwiązaniem jest wykorzystanie podłoży sztucznych takich, jak Yupo czy folia do drukarki

2. dodanie cukru do roztworu pigmentowego. Dodatek cukru zwiększa wilgotność, a tym samym elastyczność wysuszonego papieru. Należy jednak uważać, by ilość dodanego cukru nie była zbyt wysoka. Cukier ma też inną zaletę; jego dodatek zwiększa czułość papieru.

3. kolejną substancją, którą można dodać do roztworu jest gliceryna roślinna. Nawet niewielki jej dodatek znacznie zwiększa elastyczność gotowego papieru pigmentowego.

Sposoby te można ze sobą łączyć; zazwyczaj naprawdę dobre papiery pigmentowe zwykle wykorzystują wszystkie powyższe sposoby jednocześnie.

fot. Radosław Brzozowski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Current day month ye@r *